Достатъчно ли е за един лидер (пастор) да е помазан?
Когато чуем думата „помазание“ в наши дни, ни звучи почти като тайнствена сила, която е дадена от Бог на определени хора. В Евангелско-харизматичните среди се говори за нея като за универсален божий дар, т.е. щом си помазан, значи си избран, способен, неоспорим. Но колкото повече наблюдавам света на духовното служение, толкова повече осъзнавам, че това е едно от най-неразбрани понятия. Защото днес мнозина говорят за помазание така, сякаш то замества характера, зрелостта, дисциплината , ученето и т.н. Да бъдеш помазан означава да бъдеш отделен , посветен, изпратен от Бога с определена цел. Помазанието е източник на сила, вдъхновение и духовен авторитет. Никой не може да служи без Божието помазание, защото то е Неговата суверена и неоспорима воля върху човека. Когато Самуил изля елея върху Давид, „Духът Господен почиваше върху него от онзи ден нататък“ (1 Царе 16:13). Без това помазание на Духа всичко е само едно човешко усилие. Но колкото и да е свято, самото помазание не отм...