Злоупотреба с благодат
Проблемът, който искам да поставя днес е един от най сериозните и най често неразбрани проблеми в Писанието, защото той не засяга само греха и моралното падение или пък конкретно нарушение на определена заповед, а засяга нашето отношение към Божието действие за нашето спасение и освещение. Библията говори за този проблем, но го прави внимателно, защото става дума за духовно състояние, а не за единичен извършен грях. Става въпрос за злоупотребата с благодат. Преди всичко на първо място е необходимо да изясним какво е благодат според Писанието. Посланието към Тит 2:11-12 ни се казва: Защото се яви Божията благодат, спасителна за всичките човеци, и ни учи да се отречем от нечестието и от световните страсти и да живеем разбрано, праведно и благочестиво в настоящия свят. Благодатта не е просто прошка за извършен грях, но тя е и активното Божие действие, чрез което Бог изобличава човека, води го към покаяние, дава му нов живот и го поддържа в настоящия му живот. Тя не е нещо с което вярва...