Господар или роб? Между моите две природи – между моето царство и моята вътрешна бездна
Не знам дали ти, който четеш тези редове си имал това усещане, но аз ежедневно осъзнавам, че в мен съжителстват двама – Господарят и робът. Единият командва, а другият се гърчи в безсилие. Господарят в мен казва „аз имам власт да направя много“, а другият шепне „не мога повече“. И да, и двамата съм аз. Осъзнах, че въпреки моята вяра в Бога, в мен се срещат и господарят и робът, силата и безсилието, смелостта и страхът. Всяко утро ставам с мисълта, че трябва да търся баланса между двете, но до вечерта единият винаги неизменно надделява.
Господар съм, когато избирам светлината, дори когато мракът е по-удобен. Но съм роб, когато ми липсва смелост да изляза от него. Защото не оковите ми тежат, а страхът ми да живея без тях.
Често силата ми прилича на безсилие, в която продължавам, макар да не виждам пътя. Истинската власт над себе си е да не отмъстя, когато мога, да не крещя, когато имам право, да не се предам, когато всичко в мен вече е паднало.
И все пак, в това безсилие, в тази вътрешна борба, има нещо свято. Там, където духът ми се пречупва, откривам, че не съм нито чист господар, нито чист роб, а едно обикновено човешко същество, което се опитва да съхрани пламъка на своята вяра в ежедневните житейски бури. Осъзнавам, че всяка победа над себе си ме учи на смирение, всяка загуба – на състрадание. Може би именно в това е скрит балансът, който напоследък търся.
Да бъдеш господар не означава постоянно да отричаш роба в себе си, а да успееш да го обикнеш. Да бъдеш Господар означава да поставиш граници на собственото си его и да не му позволиш да те владее. Да владееш себе си не значи да си непоклатим, а да умееш да се изправяш, когато паднеш.
Да, аз съм и господар и съм роб, защото Бог е позволил да живеят мен и двете сили. В мен има светлина, която се бори с мрака, и мрак, който понякога ми напомня, че съм грешник и имам нужда от Божията светлина и милост. И всичко това е за да не се помисля за безгрешен, а за да се уча да правя всеки ден избори. Между гордост и прошка, между мълчание и вик, между тъмнина и светлина. А може би и между ада и рая, които носи всеки един от нас в себе си.
И когато се чувствам ме изтощен, си спомням думите на Христос: „Доволно ти е Моята благодат, защото силата Ми в немощ се показва съвършена.“Тогава разбирам, че Той живее и в господаря, и в роба, и в борбата между тях. Той е началото на моята сила и краят на моето безсилие.
В Него (Христос) и вътрешния ми
мрак намира светлина.