ДРУГОТО ЕВАНГЕЛИЕ – ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД СВ. ЕВАНГЕЛИСТ ПРОСПЕРИТЕТ ФЕЙСБУК ТИКТОКОВ

През годините, в стремежа си да говоря и проповядвам истината, както от амвона, така и в някой социални мрежи и платформи, се сблъсках челно с нещо, което трудно се побира в рамките на здравия разум. Мислех, че ако  обясня ясно посланието на Христос, ако го живея и споделям искрено, то ще докосне сърцата на хората. Мислех си, че хората търсят задълбочен смисъл в Библията и Евангелието за Христос, но се оказа , че в битката за внимание и известност истината е най-скучната опция.

Социалните мрежи възнаграждават сензацията, а църквата все повече харесва религиозния театър.  Като евангелски пастор често се чувствах като човек, който раздава чиста вода на банкет с неограничено количество алкохол, т. е никой не иска да пие от смирението, прошката и благодатта, защото искат да се опиянят от заблудата.

С времето се затвърдиха и убежденията ми, че ако Исус се върнеше днес и започнеше да проповядва същото, което е казал преди две хиляди години, вероятно щяха да го отпишат като „Не актуален“, „Не вписващ се в съвременната ни представа за вяра“ или дори обявен за  „опасен за религиозния ред“. Но…няма нищо ново под слънцето казва един мъдър човек в една своя книга.

Защото модерната религия е  точно обратно, тя обича шума, обича да е успешна и фотогенична и напълно безопасна за врага. Колкото повече се опитвам да говоря истината, толкова по-ясно виждам, че фалшът е на почит - религията се е превърнала „духовно парти“, а духовността е  продукт за обща консумация.

И тъй като явно истината не се цени, реших да опитам друго, избрах да говоря чрез ирония и сарказъм. Защото лично смятам, че иронията е онова изкривено огледало в залата на безброй фалшиви отражения, с които е пълен съвременният живот. Вярвам, че ако човек се огледа в него, ще види не просто естествената си грозота, но и истината, от която така вечно бяга. Ето как би изглеждало “Другото Евангелие“ – наръчник за всички, които искат да са модерни вярващи, без досадните ангажименти към доброто, смирението, любовта и истинската промяна.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД СВ.  ЕВАНГЕЛИСТ ПРОСПЕРИТЕРТ ФЕЙСБУК ТИКТОКОВ

Глава1.1-38

  1. И стана така, че в онези дни ново слово се роди сред народа, и мнозина го приеха, понеже бе сладко на ухото и примамливо на окото.
  2. И това слово казваше: „Блажени са богатите, защото техен е целият свят.“
  3. Защото бедните и сиромасите не са достойни да бъдат видени, нито чути, нито последвани.
  4. И рече Бог: „Ако си беден, не четеш правилното моите думи“
  5. И така бе казано: „Ако не си богат, успешен и известен, нямаш достатъчно вяра, защото Бог помага на онези, които изповядват богатството и успеха.“
  6. И бедният бе наречен неудачник, а Царството на просперитета му бе отнето.
  1. И рече Господ „Обичай ближния си, но само ако той те подкрепя и възвеличава делата ти.“
  2. И видя вярващият, че любовта е реципрочна, и възлюби само онзи, който харесва  него и публикациите му.
  3. А другите нарече изпитание, за да се прослави търпението му пред множеството.

10.   И когато някой ти удари едната буза, не търпи, нито прощавай, но излез на живо, та да се види правдата ти пред всички.

11.   И рече тълпата: „Истинен е този човек, защото има смелост да отговори с клип и коментар.“

12.   И Бог рече: „Око за око, статус за статус.“

13.   И рече Бог на пророка: „Вяра без дела е мъртва, освен ако делата не са добре заснети.“

14.   И когато нахраниш гладния, не забравяй да го заснемеш, та всички да видят милосърдието ти.

15.   Защото милостта е прекрасна, ако е филтрирана и добре осветена.

16.   И видя Господ, че чрез интернета, светът се променя, но сърцето на човека остава същото.

17.   И рече: „От древния фарисей до днешния религиозен проповедник няма разлика, освен в качеството на камерата, марката на телефона и добрите му одежди.“

18.   И мнозина станаха последвани, но не и последователи.

19.   И мнозина прославяха името си, но не следваха Духа.

20.   Истинската духовност иска прожектори и аплодисменти, и много лайкове.

21.   Тя живее в шума, там където има филтри и много публика.

22.   Там е по-важен имиджа, а покаянието – по-слабо от рекламата.

23.   И рече Господ на последователите: „Истинската духовност иска писане на статуси, търси аплодисменти, и публика в реално време.“

24.   Когато се молиш, прави селфи, пускай история, понеже наградата ти е в коментарите.

25.   И ако постиш, не забравяй да напишеш: #смиренсъм, за да узнаят всички, че си духовен.

26.   Ала ти, когато се молиш, отвори си телефона и влез в публичната стая на споровете, където има интернет и всички да те видят.

27.   И знай, че когато човек се снима, тогава Бог започва да го вижда.

28.   И мнозина рекоха: „Господи, дай ни последователи, а после може и малко вяра.“

29.   И Той отговори: „Който иска да Ме следва, нека вземе своя телефон и Ме последва, но нека първо изтрие фалшивите си профили.“

30.   Защото мнозина Го споделят, но малцина Го следват.

31.   И мнозина Го цитират, но малцина Го слушат.

32.   А когато истината се яви без филтър, мнозина я отминават, понеже не е достатъчно красива за техния екран.

33.   И рече Господ: „Истината винаги струва повече, отколкото светът е готов да плати, затова малцина я купуват.“

34.   И стана ясно, че Царството Божие е в гледанията, в абонатите, и в онези, които Го търсят, като натискат „сподели“.

35.   И мнозина чуха тези думи и ги запазиха не в сърцето си, а в профилната си история.

36.   И тогава ще се сбъдне словото: „Ще има много пророци, но малко ученици, много публика, но малко последователи.“

37.   И ще замлъкне гласът на мъдростта сред шума на коментарите.

38.    А истината ще остане тиха, както винаги е била.

И така завършва Евангелието според Свети Просперитет Фейсбук Тиктоков – книга не за това какъв е Бог, а за това какво направихме от Него.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

**** Бележка от автора.

Някога истината бе желана, а днес трябва да крещи, за да бъде забелязана. Някога хората търсеха Бога, днес търсят вниманието. Гледам как вярата е обезценена, а духовността превърната в излишна и ненужна ценност  Всеки проповядва нещо, но малцина живеят онова, което казват. И в този свят на думи без смисъл, си казах – може би единственото, което остава, е да разкажем абсурда така, че да боли от истина. Затова написах „Другото Евангелие“ –не като подигравка с вярата, а като огледало за онези, които я превърнаха в шоу.

 

Comments

Popular posts from this blog

Да придобиеш Божието благоволение!

Грях ли е християнинът да ходи на светски сватби, да пие чаша вино и да се радва на светски празник?

МОЖЕМ ЛИ ДА СЛУЖИМ НА БОГА И ВЪПРЕКИ ВСИЧКО ДА НЕ НИ ПОЗНАВА, А НИЕ ДОРИ ДА НЕ ПОДОЗИРАМЕ, ЧЕ СМЕ ОТХВЪРЛЕНИ?!