ДРУГОТО ЕВАНГЕЛИЕ – ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД СВ. ЕВАНГЕЛИСТ ПРОСПЕРИТЕТ ФЕЙСБУК ТИКТОКОВ
През годините, в стремежа си да говоря и проповядвам истината, както от амвона, така и в някой социални мрежи и платформи, се сблъсках челно с нещо, което трудно се побира в рамките на здравия разум. Мислех, че ако обясня ясно посланието на Христос, ако го живея и споделям искрено, то ще докосне сърцата на хората. Мислех си, че хората търсят задълбочен смисъл в Библията и Евангелието за Христос, но се оказа , че в битката за внимание и известност истината е най-скучната опция.
Социалните мрежи възнаграждават сензацията, а църквата все повече харесва религиозния театър. Като евангелски пастор често се чувствах като човек, който раздава чиста вода на банкет с неограничено количество алкохол, т. е никой не иска да пие от смирението, прошката и благодатта, защото искат да се опиянят от заблудата.
С времето се затвърдиха и убежденията ми, че ако Исус се върнеше днес и започнеше да проповядва същото, което е казал преди две хиляди години, вероятно щяха да го отпишат като „Не актуален“, „Не вписващ се в съвременната ни представа за вяра“ или дори обявен за „опасен за религиозния ред“. Но…няма нищо ново под слънцето казва един мъдър човек в една своя книга.
Защото модерната религия е точно обратно, тя обича шума, обича да е успешна и фотогенична и напълно безопасна за врага. Колкото повече се опитвам да говоря истината, толкова по-ясно виждам, че фалшът е на почит - религията се е превърнала „духовно парти“, а духовността е продукт за обща консумация.
И тъй като явно истината не се цени, реших да опитам друго, избрах да говоря чрез ирония и сарказъм. Защото лично смятам, че иронията е онова изкривено огледало в залата на безброй фалшиви отражения, с които е пълен съвременният живот. Вярвам, че ако човек се огледа в него, ще види не просто естествената си грозота, но и истината, от която така вечно бяга. Ето как би изглеждало “Другото Евангелие“ – наръчник за всички, които искат да са модерни вярващи, без досадните ангажименти към доброто, смирението, любовта и истинската промяна.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД СВ. ЕВАНГЕЛИСТ ПРОСПЕРИТЕРТ ФЕЙСБУК ТИКТОКОВ
Глава1.1-38
- И стана така, че в онези дни ново слово се роди сред народа, и мнозина го приеха, понеже бе сладко на ухото и примамливо на окото.
- И това слово казваше: „Блажени са богатите, защото техен е целият свят.“
- Защото бедните и сиромасите не са достойни да бъдат видени, нито чути, нито последвани.
- И рече Бог: „Ако си беден, не четеш правилното моите думи“
- И така бе казано: „Ако не си богат, успешен и известен, нямаш достатъчно вяра, защото Бог помага на онези, които изповядват богатството и успеха.“
- И бедният бе наречен неудачник, а Царството на просперитета му бе отнето.
- И рече Господ „Обичай ближния си, но само ако той те подкрепя и възвеличава делата ти.“
- И видя вярващият, че любовта е реципрочна, и възлюби само онзи, който харесва него и публикациите му.
- А другите нарече изпитание, за да се прослави търпението му пред множеството.
10. И когато някой ти удари
едната буза, не търпи, нито прощавай, но излез на живо, та да се види правдата
ти пред всички.
11. И рече тълпата: „Истинен
е този човек, защото има смелост да отговори с клип и коментар.“
12. И Бог рече: „Око за око,
статус за статус.“
13. И рече Бог на пророка:
„Вяра без дела е мъртва, освен ако делата не са добре заснети.“
14. И когато нахраниш
гладния, не забравяй да го заснемеш, та всички да видят милосърдието ти.
15. Защото милостта е
прекрасна, ако е филтрирана и добре осветена.
16. И видя Господ, че чрез
интернета, светът се променя, но сърцето на човека остава същото.
17. И рече: „От древния
фарисей до днешния религиозен проповедник няма разлика, освен в качеството на
камерата, марката на телефона и добрите му одежди.“
18. И мнозина станаха
последвани, но не и последователи.
19. И мнозина прославяха името
си, но не следваха Духа.
20. Истинската духовност иска
прожектори и аплодисменти, и много лайкове.
21. Тя живее в шума, там където
има филтри и много публика.
22. Там е по-важен имиджа, а
покаянието – по-слабо от рекламата.
23. И рече Господ на последователите:
„Истинската духовност иска писане на статуси, търси аплодисменти, и публика в
реално време.“
24. Когато се молиш, прави
селфи, пускай история, понеже наградата ти е в коментарите.
25. И ако постиш, не забравяй
да напишеш: #смиренсъм, за да узнаят
всички, че си духовен.
26. Ала ти, когато се молиш, отвори
си телефона и влез в публичната стая на споровете, където има интернет и всички
да те видят.
27. И знай, че когато човек се
снима, тогава Бог започва да го вижда.
28. И мнозина рекоха:
„Господи, дай ни последователи, а после може и малко вяра.“
29. И Той отговори: „Който
иска да Ме следва, нека вземе своя телефон и Ме последва, но нека първо изтрие
фалшивите си профили.“
30. Защото мнозина Го
споделят, но малцина Го следват.
31. И мнозина Го цитират, но
малцина Го слушат.
32. А когато истината се яви
без филтър, мнозина я отминават, понеже не е достатъчно красива за техния
екран.
33. И рече Господ: „Истината
винаги струва повече, отколкото светът е готов да плати, затова малцина я
купуват.“
34. И стана ясно, че
Царството Божие е в гледанията, в абонатите, и в онези, които Го търсят, като натискат
„сподели“.
35. И мнозина чуха тези думи
и ги запазиха не в сърцето си, а в профилната си история.
36. И тогава ще се сбъдне
словото: „Ще има много пророци, но малко ученици, много публика, но малко
последователи.“
37. И ще замлъкне гласът на
мъдростта сред шума на коментарите.
38. А истината ще остане тиха, както винаги е
била.
И така завършва Евангелието според Свети Просперитет Фейсбук Тиктоков – книга не за това какъв е Бог, а за това какво направихме от Него.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
**** Бележка
от автора.
Някога
истината бе желана, а днес трябва да крещи, за да бъде забелязана. Някога
хората търсеха Бога, днес търсят вниманието. Гледам как вярата е обезценена, а
духовността превърната в излишна и ненужна ценност Всеки проповядва нещо, но малцина живеят
онова, което казват. И в този свят на думи без смисъл, си казах – може би
единственото, което остава, е да разкажем абсурда така, че да боли от истина. Затова
написах „Другото Евангелие“ –не като подигравка с вярата, а като
огледало за онези, които я превърнаха в шоу.
Comments