Грях ли е християнинът да ходи на светски сватби, да пие чаша вино и да се радва на светски празник?

Пиша по тази тема не за да оправдавам едни или други, а за да върна разговора там, където трябва да бъде – в Библията. Защото в крайна сметка не традицията, не културата и не мнението на хората трябва да определят кое е позволено и кое не, а Божият принцип за святост, мярка и вътрешна истина. Това което забелязвам по темата е много спорове, много мнения, и изключително малко разбиране. Едни викат „грях е“, други „Бог не е против веселието“, трети оправдават всичко с изречението „Не съди за да не бъдеш съден, Бог вижда на всеки сърцето“. Да, Бог гледа сърцето, но именно там е и най-големият проблем, защото оттам произлиза всичко.

С години наблюдения стигам до извода, че границите между светското и духовното са станали все по-неясни. И че в много църкви има напрежение и дълбоки противоречения, които често се превръщат в разделение.

Още в Стария Завет народът празнуваше пред Бога с музика, ядене и веселие. Празниците бяха установени от самия Господ – Пасха, Шатри, Петдесетница. Бог не иска човекът да живее в мрачна строгост, а в благодарност и радост. Но във всички тези празници имаше едно ясно правило: в центъра стоеше Бог, а не удоволствието.

Когато обаче човекът премести центъра и когато радостта стане плътско удоволствие, чрез шумна музика или чрез пиянството, тогава радостта се превръща в духовен капан. Тя губи чистотата си и се превръща в изкушение.

Апостол Павел предупреждава: „И не се опивайте с вино, следствието от което е разврат, но изпълняйте се с Духа; и разговаряйте се с псалми и химни и духовни песни, като пеете и възпявате Господа в сърцето си, и като винаги благодарите за всичко на Бога и Отца в името на нашия Господ Исус Христос,  като се подчинявате един на друг в страх от Христа.“ (Ефесяни 5:18-20). Тези думи не забраняват виното като напитка, а осъждат състоянието, до което води опиването с нея, и че употребата в големи количества води човека до загуба на  контрол над ума и духа си.

Когато един вярващ отиде на сватба или събиране, той не отива само като гост, а като Божий човек. И това е голяма отговорност. Защото там, където отиваш, ти носиш Христос със себе си. И ако присъствието ти не се различава от останалите, тогава кой ще види светлината?

В писанията четем, че Христос Сам присъства на сватба в Кана Галилейска (Йоан 2:1–11). Бог избра именно празник, за да прояви първото Си чудо. Сватбата беше радостно събитие, хората се веселяха, и въпреки това Исус не ги осъди. Но трябва да забележим друго, Той не участва в тяхната емоция. Той беше там, за да освети празника, не да се слее с него.

Християнинът може да бъде на празник, но не трябва да бъде част от светското му лице. Няма нужда да си светия, за да се държиш като Божий човек. Просто трябва да имаш мярка. Бог не иска да сме монаси, но ни е призовал да бъдем светлина.

Християнинът може да бъде поканен на сватба, на рожден ден, дори на светско събитие. И въпросът не е дали ще отидеш, а кой ще си, когато отидеш. Ако си там, за да споделиш радостта, да покажеш любов, да си свидетел на Христос със смирение и умереност – добре. Но ако отидеш и след час вече си забравил кой си, ако чашката е станала твоя център, а кючекът твоето изкушение, тогава нещо се е объркало. Бог не те е пратил да показваш колко добре можеш да въртиш салфетки, а да покажеш колко добре можеш да светиш.

В средата на 90-те години, особено сред протестантските и евангелските общности, започнаха да се появяват така наречените „духовни сватби“ – тържества, които целяха да върнат на празника неговото духовно достойнство и чистота. Те бяха реакция срещу разпространената светска култура на шумна музика, и често безконтролни пиршества, в които пиенето, кючекът и демонстрацията заместваха смисъла на празника.

Много хора днес приемат духовните сватби като по-умерена, по-здрава алтернатива на светските тържества. И те наистина са възможност човек да празнува без да изгуби духовната си идентичност. Но и тук има опасност. Понякога, дори в християнски контекст, музиката и атмосферата се приближават толкова до светския модел, че разликата става незабележима. Песента може да има духовни думи, но ако ритъмът и духът ѝ събуждат плътта, а не Духа, тогава проблемът не е в стила, а в посоката.

Днес църквата страда не от това, че вярващите присъстват на светски събития, а че често забравят кой са и къде се намират. Християнинът не може да бъде светлина, ако се смеси с тъмнината и започне да я нарича „свобода“. Но също така не може да бъде Христов свидетел, ако осъжда с гордост и високомерие онези, които все още не разбират. Двете крайности – осъждането и разпуснатостта са еднакво разрушителни. Християнинът трябва да бъде трезвен, ясен, твърд в убежденията си, но мек в сърцето си, не да мрази хората и съди хората, а да ненавижда делата на света и греха.

Танцът сам по себе си не е грях, но начинът, по който се танцува, може да бъде израз на похот и демонстрация на тяло. Християнинът е призван да има мярка, защото Божието Слово ни учи: „Всичко ми е позволено, но не всичко е полезно; всичко ми е позволено, но няма да се оставя да ме обладае нещо“ (1 Коринтяни 6:12)

Етиката и моралът на християнина не се измерват по това дали пие чаша вино или не танцува, а по това дали сърцето му е отделено за Бога и дали животът му свидетелства за свят живот. Бог не иска от нас външна показност, а вътрешна чистота. Във всяко действие, във всеки избор, християнинът трябва да си задава въпроса: „Бих ли направил това, ако Христос стоеше до мен и ме гледа?“ Това трябва да е нашия компас, който води и пази душата ни от подхлъзване.

Истинската духовност не е да избягаш от света, а да не позволиш светът да влезе в теб. Ако можеш да отидеш на сватба и пак да останеш Христов, иди. Ако знаеш, че ще се подхлъзнеш, по-добре си остани у дома. Светската радост трае една нощ, Божията – цяла вечност. В края на краищата, не е важно дали си танцувал и пил на сватбата, а дали след това можеш да застанеш пред Господа с чиста съвест.

В социалните мрежи днес се водят спорове, които не прославят Бога, а само разделят вярващите. Всеки се превръща в съдия на другия, забравяйки, че Исус не ни остави заповед за спорове и дебати, а за любов. Вместо да се хулим и обвиняваме, по-добре е всеки да застане пред огледалото на Божието слово и да си зададе простичкия въпрос: „Това, което правя, сближава ли ме с  Христос, или ме отдалечава?“ Ако присъствието ми на едно място може да помогне някому да види Христос в мен, тогава нека бъда там, но с чисто сърце и трезвен ум.

Истината е, че не всичко в света сам по себе си е грях. Грях е когато прекрачваме границите на допустимото и приемливото според Божието Слово. Когато Исус се моли за учениците Си, Той казва на Отца: „Не ги вземай от света, но ги опази от лукавия“ (Йоан 17:15). Това е пределно ясно, че Христос не иска Неговите последователи да се изолират от света, а да останат в света, но с различен дух.

Разбира се, има неща, с които вярващият не трябва да прави компромис с греха, опиянението, разпуснатостта. Но това не значи, че всяко човешко изразяване на радост е грях. Да се смееш, да се радваш, да празнуваш с близки не е грях. Грехът е, когато сърцето ти направи компромис и се отклони от центъра на тази радост – Христос!

Бог не ни е дал вяра, за да се страхуваме от живота, а за да го преживеем по нов начин. Не ни е призовал, за да се скрием, а за да носим светлина. И когато вярващият започне да вижда грях във всичко човешко, той всъщност спира да вижда Бога в човека

Свободата на християнина не е свободата да прави всичко, което пожелае, а свободата да избира правилно. Когато човек е воден от Божия Дух, той не се нуждае от списък с позволени и забранени неща. Сърцето му само започва да усеща кое е грях  и кое не, кое му носи мир и кое му отнема присъствието на Бога.

Всичко е въпрос на вътрешен контрол, а не на наложени забрани. Проблемът никога не е в самото действие, а в това кой го управлява. Ако Духът те води – имаш свобода. Ако плътта те води си я изгубил.

Можеш да ходиш на светски събития, да се радваш и да бъдеш сред хората, но остани различен. Не бъди този, който осъжда, но и не бъди този, който забравя вярата си. Христос не се отделяше от хората, Той беше сред тях – но когато си тръгваше, хората бяха променени.

 

Comments

Popular posts from this blog

Да придобиеш Божието благоволение!

МОЖЕМ ЛИ ДА СЛУЖИМ НА БОГА И ВЪПРЕКИ ВСИЧКО ДА НЕ НИ ПОЗНАВА, А НИЕ ДОРИ ДА НЕ ПОДОЗИРАМЕ, ЧЕ СМЕ ОТХВЪРЛЕНИ?!