Алчност, наглост, липса на срам, и тотална злоупотреба с благодат
Църковното лидерството, което би трябвало да носи бремето и проблемите на паството, вместо да стои между Бога и хората и със страх и трепет да учи на смирение и покаяние, се е съсредоточило да търси лична изгода под формата на спокойствие, комфорт и одобрение , като изцяло се е отказало да конфронтира и води война с греха. Така служението вече не жертвоготовност в името на Месия, а се е превърнало в платформа за самоизява и печалба.
Липсата на срам е още по тревожен симптом. В Писанието срамът е описан като вътрешен сигнал, че нещо е извън реда на Бога. Еремия 8:12 „Засрамиха ли се, когато извършиха мерзости? Не, никак не ги досрамя, Нито са знаели да почервенеят; Затова, ще падат между падащите, Ще бъдат поваляни, когато ги накажа казва Господ“. Когато този сигнал бъде заглушен, всичко става допустимо. Манипулацията се нарича мъдрост, компромисът се нарича любов, а мълчанието пред греха се оправдава с благодат. Така човек губи способността си за самопреценка на поведението си и осъзнаването кога границата действително е премината.
В този контекст проблемът не е в това, че църквата говори за благословение, а че е спряла да изобличава греха и да говори повече за кръста. Когато служението загуби центъра си към Бога, то неизбежно започва да се върти около човека. А когато човекът стане център, служението и ходенето с Бог се измерва с удобство и лична изгода, а не с вярност и смирение пред Бога.
Целта на този текст не е да атакувам определени лидери, а е с цел диагностика на съвременното църковно лидерство. И както винаги, когато се налага да се постави диагноза плашещото не е в самата диагноза, а в това дали сме готови да я чуем. Защото истинското лечение не започва с поставянето на диагнозата, а с нейното приемане, вътрешната ни нагласа за истината за здравословното ни състояние и желанието ни да оцелеем и победим болестта.