Бронята, която вие ми ковахте
Помня всеки един момент, когато съм попадал на места и в компании за първи път, в онези моменти, в които непознати са ме гледали отгоре надолу, сякаш стойността ми се измерваше на момента в техните погледи. Помня моменти и обстоятелства, в които съм стискал зъби, за да не се пречупя пред чужди очи. Помня усещането да ме принизят така, че да ме накарат да започна да се съмнявам в себе си и всичко, което съм аз и което съм градил с години.
Но аз не съм онова, което някой се е опитал да ми внуши. Не съм техният образ, който се опитват ва ми изградят, нито моят образ е според тяхната мярка, с която те ме измерват и преценяват. Всъщност всеки път, когато са се опитвали да ме стъпчат и унизят, те несъзнателно са ковали собствената ми броня. Всеки път, когато са се опитвали да ме принизят, без да знаят, са ме учили да се изправям и да стана още по-голям.
А към всички, които ще се опитате да унижите, подцените или стъпчете нечие достойнство или сила, ще кажа следното: Силата не е в това да счупиш или стъпчеш някого, а да го изградиш и изправиш. Унижението е бягството на страхливия. Това е оръжието на празния човек, който не може да понесе, че някой до него стои по-високо от самия него. Унижението е оръжието на слабите, които не могат да понесат чуждата стойност.
Аз вече ви разпознавам. По думите ви, по усмивките ви, по поведението ви. Знам, че зад фасадата ви има страх и завист. И ще дойде денят, в който вашата власт ще се разпадне в прах и пепел. И помнете – тези, които днес унижавате, утре могат да бъдат хората, които няма да ви подадат ръка.
Моето достойнство не се купува, не се проси и не се подарява. То е моят венец и моята броня. И когато застана срещу вас, няма да стоите пред човек, който може да бъде смачкан, а ще стоите пред човек, когото вие самите сте закалили с опитите си да го пречупите.
Всеки белег от унижението е тихо свидетелство, че съм оцелял. И ако някой някога е успял да ме накара да се почувствам малък, това не е защото наистина съм бил малък, а защото не е могъл да понесе ръста ми.
И сега като се замисля, се сещам за Христос, в когото виждам най-чистия пример. Той беше оплют, осмиван, бичуван и изправен пред тълпа, която викаше „Разпни Го!“. Те мислеха, че Го унижават, но всъщност Го издигаха към най-високата слава. Кръстът, който бе замислен за позор, стана символ на най-великата победа в историята на човечеството.