ФейсБук и ТикТок Правосъдие
Един от най-страшните феномени на нашето време е „Съдът на социалните мрежи“ Там няма нужда от адвокати, няма нужда от прокурори от доказателства, няма нужда от съдебна зала. Достатъчно е само едно видео, един статус, една снимка, за да бъде човек "осъден" и съсипан. Във Фейсбук и ТикТок няма презумпция за невинност. Там има само презумпция за вина, а в последствие оправданието идва рядко и обикновено много късно и незабелижимо.
Това „съдилище“ е много по-бързо и по-ефективно от истинския съд. То е предимно,
емоционално и доста агресивно. Влиянието му е огромно, защото за миг решава
съдбата на един човек и обикаля света за по-малко от час. Репутация, име,
живот, всичко може да бъде унищожено за минути, нищо че ти е отнело да ги
градиш с години. Докато истинският съд отсъжда върху факти, закон и процедура,
то социалните мрежи отсъждат върху лайкове, гледания и коментари.
И парадоксалното е, че днес
повечето от нас се страхуват повече от „присъдата“ на социалните мрежи,
отколкото от тази на истинския съд. Докато истинският съд може да накаже
юридически, Фейсбук и ТикТок имат силата и влиянието да унищожат духовно, което
е по-страшно от физическото унищожение. Лесно е да те обявят за чудовище и
изрод. Те разполагат със способността да те затворят в килия, от която няма
излизане, а именно килията на общественото презрение.
Дали повечето от нас си задават въпроса:
„Не сме ли всички ние съучастници в този съвременен абсурд?“. Защото когато
споделяме, осмиваме или подстрекаваме, ние всъщност съдим. Превръщаме се в съдии без да имаме юридическо образование или
познания, обвинители без никакви доказателства, или ако имаме такива са от
медии и непроверени източници. Ние сме съвременните палачи готови да сложат главата
на всеки на гилотината, без дори да подозираме, че след време е възможно и
нашата да отиде там. Но идва ден, когато всичко това ще се обърне срещу нас. И
тогава ще осъзнаем в каква каша сме забъркали, но ще е късно да викаме за
милост.
„С каквато съдба съдиш, с такава
ще бъдеш съден“, казва Библията. Тази истина звучи
по-силно от всяко съдебно решение. В нея има морален отзвук, напомнящ ни, че
съдът в крайна сметка принадлежи на Бога, а не на човешките емоции.
Обикновено истинският съд би
трябвало да е мястото, на което се защитава справедливостта и истината, но поради
липсата на доверие в него и в неудържимата корупция, която всеки ден виждаме от
ясно-по-ясно, социалните мрежи са иззели неговите функции и са се превърнали в съд,
прокуратура и гилотина. А ние доброволно сме приели ролята на съдебни заседатели.
Докато не дойде и нашият ред да седнем на подсъдимата скамейка пред екрана.
Тогава вече ще осъзнаем колко жестоко
е това „съдилище“ без милост.
И ако някой ден си кажеш „ Защо
това се случва на мен“, не забравяй, че доскоро ти си бил участник в произнасянето
на присъдите над другите без право и без милост и сега е дошъл твоя ред. Със
сигурност това съдилище няма да подмине никой, докато всички ние не разберем,
че освен добро в тези мрежи има и много зло.
Пред нас остава дилемата, дали ще
оставим виртуалната тълпа да измести реалния съд и истинското правосъдие, или
ще имаме куража да се противопоставим на този абсурден и безмилостен трибунал?