Прозорецът на Овъртън - как невъзможното става позволено, а после задължително?!

В съвременния свят много идеи, които преди време бяха считани за абсурдни, неморални или направо опасни, днес се приемат като нормални, дори модерни. Това не се случва случайно. Промяната на общественото мнение следва определена логика. Една от най-ясните схеми за разбиране на този процес е така нареченият Прозорец на Овъртън

Този термин произлиза от името на Джоузеф Овъртън – американски политолог, който описва какво представлява диапазонът на приемливите обществени идеи.

 Според неговата теория, обществото във всеки един момент има рамка, в която дадени идеи се възприемат като нормални, приемливи, дискусионни или политически допустими. Всичко извън тази рамка се счита за крайно, невъзможно, табу. Но тази рамка може да бъде преместена – бавно, стратегически и методично – така че идеи, които в началото са изглеждали като пълна лудост, с времето да се превърнат в обичайна практика.

Как става това?

Първата фаза е шокът – представя се една идея, която обществото не е готово да приеме. Например: „Децата трябва да могат сами да избират пола си.“ Хората реагират с отвращение, гняв или насмешка. Но целта на първата фаза не е приемане – а привикване. В момента, в който някой произнесе идеята публично, тя вече съществува в речника на общественото внимание. Табуто е нарушено.

 След това се появяват „експерти“, „активисти“, „артисти“, които повдигат въпроса в медиите, в университетите, в социалните мрежи. Идеята се премества от зоната „немислимо“ в зоната на „радикалното“, а после – в „приемливото“. В този момент тя вече не е абсурдна, а просто „спорна“. Следват „дебати“, „кампании за осъзнаване“, представят се случаи на „страдащи хора“, на които обществото трябва да съчувства. Влизат в действие и нови думи – езикът се подменя. Вместо „педофилия“ се казва „възрастово несъответстваща привързаност“. Вместо „самоубийство с лекарска помощ“ – „право на достойна смърт“.

 Постепенно идеята вече не изглежда толкова крайна. Появяват се филми, сериали, книги, които я нормализират чрез симпатични герои. Така идва четвъртият етап – обществото вече я смята за „разумна алтернатива“. Опонентите започват да се осмиват или обиждат – като ретроградни, фанатици, селяни, вярващи, хейтъри, изостанали и т.н. Започва натиск върху институции, учители, родители, лекари – да „приемат новите реалности“. След това идва фазата на популярността – медии, политици и инфлуенсъри я представят като единственото хуманно, напредничаво и цивилизовано нещо. Всеки, който се съпротивлява, е демонизиран.

 Последната фаза е легализацията. Държавата приема закони, които официално узаконяват предишната табуирана идея. На този етап вече не е позволено да си неутрален – всеки, който не приеме новата норма, се наказва – с глоби, административен тормоз, забрана за професия, дори съдебно преследване. Това, което в началото е било немислимо, сега е норма. Това е пълният цикъл на прозореца на Овъртън.

Примери има много. Преди 20 години, например, еднополовите бракове бяха немислими в почти целия свят. Днес, в повечето западни страни, те са напълно законни, а всеки, който се противопоставя, рискува кариерата си. Същото се случва с идеите за смяна на пол, легализация на наркотици, евтаназия, сурогатно майчинство, джендър образование и др. Всички те са преминали през един и същ механизъм: от немислимо към официална политика. Това не е естествена еволюция, а програмиран процес, който използва психологическо въздействие, езикова подмяна, медийно влияние и институционален натиск.

Най-опасното е, че този процес се представя за „напредък“ или „модернизация“, а всъщност е смяна на ценностната система без знанието или съгласието на народа. Така обществото се променя не чрез демократичен избор, а чрез манипулация на възприятието. И именно тук е силата на прозореца на Овъртън – не насилва, не убеждава, а премества границите на нормалното, докато хората свикнат.

Затова познаването на тази схема е важно. Тя ни дава инструмент да разпознаваме кога една идея е искрено предложена, и кога е част от по-голям план за преместване на обществените граници. Въпросът не е само „дали съм съгласен с тази идея“, а:

„Как стигнах дотук да я смятам за нормална?“ „Кой я поднесе, с каква цел и защо точно сега?“

 Само чрез такъв въпрос обществото може да остане будно. Защото днес прозорецът може да се мести по отношение на децата, пола, семейството. А утре – на всичко, което ни е останало като ценност.

 Ако не сте схванали текста тук и не сте разбрали как точно се случва всичко, моля прочетете тук : https://ochitenasarceto.blogspot.com/2025/08/blog-post_23.html

Статията е написана и адаптирана от книгата на Джоузеф Овъртън. "Прозорецът на Овертън"

Popular posts from this blog

Да придобиеш Божието благоволение!

Грях ли е християнинът да ходи на светски сватби, да пие чаша вино и да се радва на светски празник?

МОЖЕМ ЛИ ДА СЛУЖИМ НА БОГА И ВЪПРЕКИ ВСИЧКО ДА НЕ НИ ПОЗНАВА, А НИЕ ДОРИ ДА НЕ ПОДОЗИРАМЕ, ЧЕ СМЕ ОТХВЪРЛЕНИ?!