Приказката за Прозореца, който променяше света
Имало едно време едно голямо село, където всички хора живеели спокойно и си имали правила – кое е добро и кое е лошо. Всички се събирали на площада и гледали през един специален прозорец, поставен точно в центъра. Този прозорец показвал какви идеи са хубави, правилни и позволени. Наричали го „Прозорецът на Овъртън“
През този прозорец хората виждали:
– „Да обичаш семейството си е добро.“
– „Да крадеш е лошо.“
– „Да си грижовен е хубаво.“
– „Да лъжеш е срамота.“
Но един ден, в селото дошъл един хитър магьосник.
Той не можел да премахне прозореца, защото хората щели да се разгневят. Затова
решил нещо друго: да го мести – малко по малко.
Първо, той прошепнал на едно дете:
– Ами ако лъжата понякога е полезна?
После казал същото и на другите:
– Лъжата може да е добра, ако спасиш някого… или ако не искаш да го нараниш…
Хората започнали да се чудят:
– Абе, може би не е чак толкова лошо?
Тогава магьосникът преместил прозореца с
половин пръст надясно. Сега лъжата вече се виждала в рамката на „може би…“.
След време, той поканил певци и актьори. Те пяли
песни и играли пиеси, в които лъжата била нещо забавно. В един филм лъжецът бил
герой, в друг – спасител.
Хората се смели, плакали, и започнали да мислят:
– Ми то лъжата не е чак толкова страшна!
Прозорецът пак се преместил – още малко. И вече не
само че лъжата не била лоша, а дори хората започнали да я наричат „умно
измъкване“.
И така, докато се усетят, в селото вече било
позволено да се лъже. Онзи, който казвал истината, бил обиждан:
– Ти си груб! Твърде директен! Не си съвременен!
Същото се случило и с други неща. Магьосникът
пуснал странни идеи:
– Ами ако децата сами избират дали са момчета или
момичета?
– Ами ако старите хора сами решават кога да си отидат?
– Ами ако пушенето на трева е полезно?
Хората първо се стряскали. После се чудели. После
се смеели. После свиквали. После казвали:
– „Няма лошо. Всеки има право.“
И прозорецът се местел... местел... докато не било
ясно кое е какво. А магьосникът си стоял отстрани, доволен, и си казвал:
– Не е нужно да убеждавам хората. Достатъчно е да им покажа нещата по-често,
да им сменя думите и да ги накарам да се чувстват зле, ако не са
"модерни".
Но един ден, едно дете – малко и будно – попитало:
– А кой мести прозореца? И защо все ни кара да сменяме посоката?
Тогава хората се замислили. Огледали се. Видели
какво са изгубили. И разбрали, че ако не внимаваш, някой друг ще ти мести
прозореца, ще ти сменя правилата, ще ти сменя света – без дори да го усетиш.
📚 Поуката:
Прозорецът на Овъртън не е магия, а инструмент. С него можеш да направиш злото
да изглежда добро, и доброто – да изглежда глупаво.
Внимавай кой ти мести прозореца. И понякога... просто го затвори.
Приказката е адаптирана по текста в тази статия: https://ochitenasarceto.blogspot.com/2025/08/blog-post_17.html