Приказката за Прозореца, който променяше света

Имало едно време едно голямо село, където всички хора живеели спокойно и си имали правила – кое е добро и кое е лошо. Всички се събирали на площада и гледали през един специален прозорец, поставен точно в центъра. Този прозорец показвал какви идеи са хубави, правилни и позволени. Наричали го „Прозорецът на Овъртън

През този прозорец хората виждали:

– „Да обичаш семейството си е добро.“
– „Да крадеш е лошо.“
– „Да си грижовен е хубаво.“
– „Да лъжеш е срамота.“

Но един ден, в селото дошъл един хитър магьосник. Той не можел да премахне прозореца, защото хората щели да се разгневят. Затова решил нещо друго: да го мести – малко по малко.

Първо, той прошепнал на едно дете:
– Ами ако лъжата понякога е полезна?

После казал същото и на другите:

– Лъжата може да е добра, ако спасиш някого… или ако не искаш да го нараниш…

Хората започнали да се чудят:
– Абе, може би не е чак толкова лошо?

Тогава магьосникът преместил прозореца с половин пръст надясно. Сега лъжата вече се виждала в рамката на „може би…“.

След време, той поканил певци и актьори. Те пяли песни и играли пиеси, в които лъжата била нещо забавно. В един филм лъжецът бил герой, в друг – спасител.
Хората се смели, плакали, и започнали да мислят:
– Ми то лъжата не е чак толкова страшна!

Прозорецът пак се преместил – още малко. И вече не само че лъжата не била лоша, а дори хората започнали да я наричат „умно измъкване“.

И така, докато се усетят, в селото вече било позволено да се лъже. Онзи, който казвал истината, бил обиждан:
– Ти си груб! Твърде директен! Не си съвременен!

Същото се случило и с други неща. Магьосникът пуснал странни идеи:

– Ами ако децата сами избират дали са момчета или момичета?
– Ами ако старите хора сами решават кога да си отидат?
– Ами ако пушенето на трева е полезно?

Хората първо се стряскали. После се чудели. После се смеели. После свиквали. После казвали:
– „Няма лошо. Всеки има право.“

И прозорецът се местел... местел... докато не било ясно кое е какво. А магьосникът си стоял отстрани, доволен, и си казвал:
– Не е нужно да убеждавам хората. Достатъчно е да им покажа нещата по-често, да им сменя думите и да ги накарам да се чувстват зле, ако не са "модерни".

Но един ден, едно дете – малко и будно – попитало:
– А кой мести прозореца? И защо все ни кара да сменяме посоката?

Тогава хората се замислили. Огледали се. Видели какво са изгубили. И разбрали, че ако не внимаваш, някой друг ще ти мести прозореца, ще ти сменя правилата, ще ти сменя света – без дори да го усетиш.


📚 Поуката:
Прозорецът на Овъртън не е магия, а инструмент. С него можеш да направиш злото да изглежда добро, и доброто – да изглежда глупаво.
Внимавай кой ти мести прозореца. И понякога... просто го затвори.

Приказката е адаптирана по текста в тази статия: https://ochitenasarceto.blogspot.com/2025/08/blog-post_17.html  

 

Popular posts from this blog

Да придобиеш Божието благоволение!

Грях ли е християнинът да ходи на светски сватби, да пие чаша вино и да се радва на светски празник?

МОЖЕМ ЛИ ДА СЛУЖИМ НА БОГА И ВЪПРЕКИ ВСИЧКО ДА НЕ НИ ПОЗНАВА, А НИЕ ДОРИ ДА НЕ ПОДОЗИРАМЕ, ЧЕ СМЕ ОТХВЪРЛЕНИ?!