Епохата на „Субективното Евангелие“: Десет души, десет истини, или 10 заблуди?!
От ден на ден ставаме свидетели на това как живеем в епоха на духовен хаос, където всеки сам си е богослов, пророк, а понякога дори и апостол, ей така за повече самочувствие. Библията вече не е авторитет, а просто вдъхновяващ сборник от цитати, които можеш да използваш според настроението си. Онази странна версия на благовестието, която изглежда различно, в зависимост от това кой я проповядва, защото вярата днес е като бюфет – вземаш си каквото ти харесва, а останалото - на кого му пука.
Така се появява
модерното, персонализирано Евангелие, което може да бъде адаптирано според
желанията на всеки. Някои вярват в Евангелието на хипер-благодатта, където
покаянието е излишно, защото „Бог е любов и Той ме приема, както съм“. Грехът е
нещо относително, а моралните стандарти са гъвкави, защото Господ бил
„разбиращ“. Други залагат на Евангелието на чудесата и знаменията, в което
вярата се измерва с броя на ангелските посещения и пророческите видения. А за
онези, които обичат финансовия успех, има и трета версия – достатъчно е да
вярваш достатъчно силно, за да получиш луксозен живот, защото „Бог не иска да
сме бедни“.
И така, всеки си
има свое евангелие. Ако не ти харесва това, което църквата проповядва, просто
си измисли свое. Сложи подходящи думи като „Бог ми откри“ или „Светият Дух ми
каза“, и никой няма да посмее да те поправи. В края на краищата, кой си ти, че
да поставяш под съмнение нечии „лични откровения“?
В този хаос на
субективни истини няма място за обективното Евангелие, защото то би било твърде
ограничаващо. Да твърдиш, че има само един път към спасението означава да
отнемеш правото на хората да създават своята удобна духовност. Днес истината е
като пластилин – всеки я оформя според нуждите си. Някои отхвърлят Библията
напълно, защото „Бог им говори директно“, а други толкова я изопачават, че дори
самите автори на Писанието биха се затруднили да разпознаят думите си в
съвременните проповеди.
Но в крайна
сметка въпросът е един: има ли значение какво наистина е казал Христос, или е
по-важно как всеки го усеща? Ако истината е относителна и всеки може да я
интерпретира, както му е удобно, то тогава въобще има ли нужда от Евангелието?
Ако всеки вярва в това, което му се струва правилно, защо изобщо се занимаваме
с християнство?
Истинското
благовестие винаги е било едно – Христос умря и възкръсна за греховете ни, и
само чрез Него човек може да се спаси. Това не зависи от усещанията ни,
културните ни влияния или личните ни интерпретации. Проблемът е, че това
Евангелие не се харесва на хората, защото не им дава възможност да го променят
според желанията си. Но Христос не дойде да ни даде удобна религия. Дойде да ни
даде истина. И истината не се променя, колкото и да ни се иска.
Така вървим към
едно прекрасно бъдеще, в което няма нужда от Библия, няма нужда от истина, а
има само лични усещания и духовни фантазии. Евангелието вече не е това, което
Христос е казал – то е това, което ТИ си почувствал, че трябва да бъде. А ако
някой ти каже, че това е глупост, просто го обвини, че „ограничава Святия Дух“
и продължи да си вярваш в каквото ти е удобно.
Защото в крайна
сметка, ако достатъчно хора започнат да вярват в една лъжа, тя става истина,
нали?
#СубективноЕвангелие
#МодерноХристиянство #ИстинаИлиФантазия #БиблейскаРеалност #ДуховенХаос
#ВсекиСиИмаЕвангелие #БогословскиАбсурди