БЕЗСИЛИЕТО – НАЙ-СТРАШНИЯТ ЗАТВОР НА ДУШАТА

Безсилието – това е онова задушаващо, горчиво чувство, което идва, когато разумът още се бори, но ръцете вече са вързани. Когато виждаш, че нещо е зло, несправедливо, разрушително – но не можеш да го спреш. Когато крещиш в себе си, а отвън – тишина. Когато душата ти се свива, защото знаеш какво трябва да се направи, но нямаш нито власт, нито сила, нито достъп.

Безсилието унищожава отвътре, защото ти отнема усещането за смисъл. То е усещането, че си жив, но си само един неволен наблюдател. Човек, заключен в собствената си кожа, който разбира и носи отговорностите си, но е лишен от възможността да действа.

И най-лошото е, че понякога безсилието идва не защото нямаш сили, а защото другите не ти дават да действаш. Защото системи, закони, хора, обстоятелства те задържат като в окови, докато истината страда, а неправдата марширува гордо.

Безсилието има две страни – отвън всички очакват нещо от теб, а отвътре ти вече си изцеден и нямаш сили да се изправиш. Поглеждаш към масата със сметки – и всяка сума е по-голяма от остатъка в джоба. Поглеждаш към леглото – там лежи любим човек, който страда, а ти не можеш да облекчиш нито болката, нито страха. Поглеждаш към себе си – и не виждаш войн, а човек, който вече не вярва, че всичко има смисъл.

Най-страшното в безсилието не е самата бедност, болест или системна несправедливост. Най-страшното е чувството, че си ненужен, че никой няма нужда от твоята болка и истина, от твоя глас, от твоята борба. Че твоето „не мога“ не интересува никого. Че, дори и да умреш – светът ще продължи да съществува. И точно това убива бавно, но сигурно.

Светската система не създава удобства. Тя създава задлъжнели, изтощени и зависими хора. Хора, които трябва да плащат, да мълчат, да се покланят и да се отчитат. Ако си умен – ще те маргинализират. Ако си смел – ще те нарекат екстремист. Ако си беден, но достоен – ще те прегазят. И когато издигнеш глас, системата няма да те чуе. Не защото е глуха, а защото няма интерес да те слуша. Тя не храни добродетелите, а търси парите и печалбата.

И ти, праведният, справедливият, вярващият – се оказваш безсилен пред един свят, в който посредствеността е повишена, а невежеството е назначено за началник.

Най-дълбокото безсилие обаче не е пред банката, пред хазяина, пред институциите.

Най-дълбокото е в дома – когато трябва да си силен, а си съкрушен и слаб. Когато трябва да носиш, а вече си рухнал. Когато любимият човек те гледа с болка, а ти нямаш ни лек, ни надежда. И тогава отчаянието се слива с вината. Чувстваш се виновен, че си жив, а не можеш да помогнеш. Че си мъж, а не можеш да защитиш. Че си вярващ, а не виждаш отговор. И тогава единствената надежда остава да погледнеш на горе към небето  и да чакаш отговор, който не знаеш кога ще дойде, но нали надеждата умирала последна, така сме чували да казват.

И аз сега няма да ви кажа празни фрази от типа на „всичко ще се оправи“ – защото знаем, че не винаги се оправя. Злото невинаги получава възмездие навреме. Невежеството често побеждава, защото крещи по-силно. А болестите не се трогват от молитви, когато телата са на ръба.

Но ще ти кажа нещо, което вярвам, че знаеш дълбоко: Ти не си сам. Не говоря за хората около теб. Те често изчезват, когато болката ти им стане неудобна.

Говоря за Онзи, Който ни гледа. Да, все още мълчи, но присъствието му е с теб. Бог не винаги идва, когато ние искаме, но винаги идва, когато никой друг не идва.
И понякога единственото, което ти остава, е да останеш, да устоиш, да мълчиш, но да не се откажеш.

Там, където умира човешката сила, се ражда Божията намеса. Не на нашето време. Не по нашия сценарий. Но точно когато всичко друго е изгубило смисъл.

И не – това не значи, че всичко ще се оправи утре. Не значи, че ще спечелиш от лотарията. Не значи, че болестта ще изчезне, че  банката ще прости, а хазяинът ще те прегърне. Но значи, че Бог няма да допусне да бъдеш погубен, защото не си сам.

„Най-малкото искрица надежда в Божиите ръце е по-силна от цялото човешко отчаяние.“ 

Защото Бог чува стенанията, дори когато си спрял да викаш. А ако Той е с теб – какво значение има, че всичко е срещу теб?

 Не се страхувай да паднеш.

Страхувай се ако не можеш да се изправиш

 А когато нямаш сили да станеш – викай. Дори без думи. Той чува и мълчанието.

Ако си безсилен да се бориш или молиш днес – поне не се предавай. Просто не се предавай.  Защото там, където умира човешката сила, се ражда Божията намеса.

 А когато му дойде времето  и ако си останал верен в безсилието си, тогава ще дойде и победата ти. Ще бъде издигнат. Не в очите на света и хората , а в очите на твоя създател 

„Той не презира съкрушеното сърце и не пренебрегва плача на угнетените“ (Пс. 51:17; 9:12)

Popular posts from this blog

Да придобиеш Божието благоволение!

Грях ли е християнинът да ходи на светски сватби, да пие чаша вино и да се радва на светски празник?

МОЖЕМ ЛИ ДА СЛУЖИМ НА БОГА И ВЪПРЕКИ ВСИЧКО ДА НЕ НИ ПОЗНАВА, А НИЕ ДОРИ ДА НЕ ПОДОЗИРАМЕ, ЧЕ СМЕ ОТХВЪРЛЕНИ?!