Как хаосът ни управлява?!

Живеем във време на тотално объркване и хаос. Светът отвсякъде ни залива с новини, мнения, противоречиви послания. Истината и лъжата толкова са се смесили, че човек трудно вече различава кое е истина и кое не е, кое е от Бога и кое не е. И всичко това никак не е случайно, защото всичко е добре обмислена тактика и вражеска стратегия.

Сатана знае, че когато Божият народ е единен и стои в истината, той е силен. Затова започва  да вкарва хаос. Хаосът не е просто някаква бъркотия или недоразумение, той целеустремена атака в ума ти, в сърцето ти и във всичко около теб. И колкото повече му даваме място, толкова по-слаби ставаме. Хаосът е вреден, защото отнема фокуса от важните неща. Вместо да живеем спокойно и според правилата и морално-етичните норми, ние се въртим в кръг, обсъждаме, спорим, страхуваме се и така губим вяра и енергия. Хаосът ни прави лесни за манипулация. Когато си объркан, лесно приемаш всяко „решение“, което ти обещава спокойствие, дори и това в последствие да ти донесе нови проблеми,

Днес един от най-големите канали, през които хаосът влиза, са социалните мрежи. Там информацията идва на талази. Тя е бърза, непроверена, често противоречива. Една минута гледаш видео с проповедник, който казва едно; след малко друг казва точно обратното. Между тях клюки, слухове, скандали, „пророчества“, сензации. Умът се препълва и вече не знаеш в какво да вярваш.

Проблемът е, че социалните мрежи не просто носят информация, а че те оформят и мисленето ни. Алгоритмите на тези мрежи ни показват съдържание, което усилва емоциите ни, като гняв, страх, възмущение. И когато емоциите ни управляват, духовната трезвост се губи. Вместо да стоим на Божието слово, реагираме на поредната „сензационна новина“ или „клюка“. Така хаосът влиза незабелязано и вярата ти отслабва.

Сатана използва и разделението. Вместо да сме едно тяло, често се делим на групи, лагери и партии. Вместо да се подкрепяме, спорим за второстепенни неща. Когато сме разделени, губим силата да воюваме срещу общия враг.

В света виждаме друг фронт на хаоса. И то е, че все повече ценностите се пренебрегват  и се подменят. Това, което Библията нарича грях, днес се нарича „нормално“. И когато християните говорят истината, често ги обвиняват в нетолерантност. Така мнозина избират да мълчат, за да нямат проблеми. Но мълчанието в такива времена не е мир, то е победа за хаоса.

Хаосът влиза и в личния живот. Когато молитвата спре да е приоритет, когато Библията се чете набързо или рядко, сърцето се охлажда. Тогава гласът на Бога започва да се чува все по-слабо, а гласът на света все по-силно. Това е тих, бавен процес, но точно той подготвя почвата за големия срив на човечеството.

Да устоиш в хаоса означава да запазиш стабилност, когато всичко около теб се люлее. Това не става без усилие. Това е ежедневния ни избор да му се противопоставим. Когато вниманието на обществото и църквата е заето с второстепенни спорове и кризи, никой не задава трудните въпроси за духовното състояние, за посоката на живота, за личния ни морал и святост. Ако искаме да устоим в хаоса, трябва да се държим на Бог и Неговото слово, да пазим единството в Духа и да живеем с очи, насочени към Исус, а не към хаоса около нас.

Историята ни учи, че в най-големия хаос Бог  винаги е издигал хора, за да говорят ясно и да действат смело. Защото хаосът няма да трае дълго, Божият ред и Божието царство ще устоят вечно.

 

Popular posts from this blog

Да придобиеш Божието благоволение!

Грях ли е християнинът да ходи на светски сватби, да пие чаша вино и да се радва на светски празник?

МОЖЕМ ЛИ ДА СЛУЖИМ НА БОГА И ВЪПРЕКИ ВСИЧКО ДА НЕ НИ ПОЗНАВА, А НИЕ ДОРИ ДА НЕ ПОДОЗИРАМЕ, ЧЕ СМЕ ОТХВЪРЛЕНИ?!