Силата на слабите

Признавам, че в дълбочината на сърцето си винаги съм искал да бъда силен. Да устоявам, да не се пречупвам, да имам отговор за всяка ситуация. Но колкото повече живея с Бога, толкова повече разбирам, че Той не се впечатлява от силата, която този светът цени, и че Той не търси силни, самоуверени, самонадеяни, нито  пък независими хора.

Той Търси човек със сърце, което знае, че без Него не може нищо.

Имало е моменти, в които съм бил „силен“ според светските стандарти. Постигал съм цели, побеждавал съм трудности, борил съм се с какво ли не, но съм оцелявал. И именно точно в тези моменти, без да съм го осъзнавал, съм мислел, че мога да разчитам на себе си. А такива моменти вярата ми е ставала по-повърхностна, молитвите ми са били по-редки, защото това ми е давало усещането, че всичко е под  моя контрол. И тогава Бог е допускал да се сблъскам с нещо друго, което отново да ме накара да се върна при Него и падна на колене.

В живота ми е имало много ситуации, но една помня ясно. Толкова силно вярвах, че ще се справя със собствените си сили, че дори забравих да се моля. Кандидатствах за добре платена работа в държавната администрация. Бях сигурен, че покривам всички условия и имах безупречно CV. Бях убеден, че нищо не може да ми попречи. Исках тази работа повече от всичко.

 Когато излязоха резултатите, не само че не бях избран, но дори не бях допуснат до следващия етап от конкурса. Усещането беше като падане от голяма височина. Тежко и болезнено. Потънах в депресия, а разочарованието беше смазващо.

И точно там, в дъното на това отчаяние, чух онзи тих, познат глас да ми казва: „Защо си помисли, че можеш сам и без Мен?“ Тогава разбрах, че моята самоувереност и стремежът към независимост ме бяха отдалечили от Него, а Бог искаше от мен обратното — да се науча да завися и разчитам на Него.

Проследявайки историите на личностите в Писанията, оставам с впечатлението, че Бог винаги е работил със „слаби“ хора, които дълбоко в себе си са знаели, че са слаби. Давид срещу Голиат. Моисей срещу фараона. Петър срещу собствената си импулсивност. Павел срещу тръна в плътта. Всеки от тях имаше нещо, което го спираше да се уповава само на себе си. И именно това ги направи опасни за царството на тъмнината — защото не действаха чрез своята сила, а чрез Божията.

Изобличавам се, когато си спомня колко пъти съм искал Бог да ме направи „силен“, но всъщност съм искал сила, за да бъда независим от никого. А аз съм човек, който мрази да бъде зависим от каквото и когото да било.  Но явно Бог ме обича твърде много, за да ми даде нещо, което ще ме отдалечи от Него.

Днес знам, че истинската сила не е да се справиш с всичките си проблеми и да останеш непоклатим в бурите, истинската сила е да предам всичко в Неговите ръце и да кажа: „Не мога без Теб“, „Ако ти не си с мен, не ми е нужен никой друг“. И тогава се случва чудото. Когато призная слабостта си, усещам мир, който не зависи от това кога проблема ми ще свърши или напълно изчезне.

Стигнал съм до простичката, но трудна истина , че ако искам да бъда силен по Божия начин, трябва да приема да бъда слаб по моя си. Само празното сърце може да бъде изпълнено с Неговата сила. И колкото повече се отказвам от своята „сила“, толкова повече усещам реалността на Неговата.

А ти?!

Popular posts from this blog

Да придобиеш Божието благоволение!

Грях ли е християнинът да ходи на светски сватби, да пие чаша вино и да се радва на светски празник?

МОЖЕМ ЛИ ДА СЛУЖИМ НА БОГА И ВЪПРЕКИ ВСИЧКО ДА НЕ НИ ПОЗНАВА, А НИЕ ДОРИ ДА НЕ ПОДОЗИРАМЕ, ЧЕ СМЕ ОТХВЪРЛЕНИ?!