ДУХЪТ НА БОГА — НЕ Е ДУХЪТ ОТ ЛАМПАТА НА АЛАДИН, НИТО Е АРТИСТ ОТ ХАРИЗМАТИЧНО - ПЕТДЕСЯТНИЯ ЦИРК

Изумително е колко лесно днес някои наричат всяко вътрешно впечатление „глас на Духа“, всяка своя фантазия — „откровение“, а всяка своя „духовно изглеждаща“ илюзия — „пророчество“. 

Духът не е някакъв безименен полъх или вятър. Не е човешка интуиция и не е само „откровения“. Той е Утешител, Свидетел, Обвинител, Очистител, Осветител, Учител, Печат, Огън„ А Утешителят, Святият Дух, когото Отец ще изпрати в Мое име, Той ще ви научи на всичко и ще ви напомни всичко, което съм ви казал.“ (Йоан 14:26) „И когато дойде Той, ще изобличи света за грях, за правда и за съд.“ (Йоан 16:8)

Той говори, чува, скърби (Ефесяни 4:30), може да бъде оскърбен (Евреи 10:29), да се противи на човека (Исая 63:10). Само личност може да има тези атрибути.

Днес много амвони са пълни с професионални „чувачи на гласа“ , които сякаш имат директна телефонна линия с небето. А  каква е Иронията ли? Ами сигурен съм че, повечето от тях не биха разпознали Духа дори ако Той слезе лично, седне до тях и ги поздрави.

 Ако някой ти каже, че Духът му прошепнал какво има в хладилника ти и с каква марка парфюм си се парфюмирал,  но не те изобличи, че лъжеш, манипулираш и си горделив , препоръчително е да си провери антената, защото със сигурност сигнала не е небесен , а нещо от плътта… или от проповедническия дух на т.н "ТВ евалгелисти"

Св. Дух не е духовния аксесоар на съвременния псевдо вярващ християнин, а е изключителна Божествена личност, която води до изключителна вътрешна трансформация,

Христос казва: „По-добре е за вас Аз да отида, защото ако не отида, Утешителят няма да дойде при вас; но ако отида, ще ви Го изпратя.“
(Йоан 16:7). Сам Христос казва, че е по-добре да Го няма физически, само за да дойде Духът! На пръв поглед звучи потресаващо нали?! Но защо?! 

Защото когато дойде Св. Духът ти ставаш храм на Бога и на Духа. И тогава Христос обитава в теб, Той не е „до теб“, не е около теб“ а е вътре в теб!  "Не знаете ли, че сте храм на Светия Дух, Който е във вас...?“ (1 Коринтяни 6:19

 Духът е не само „пратеник“, Той е продължение на Христовото присъствие в нас.

Но днес мнозина го свеждат до мотивационен говорител. „Духът ми каза, че ще ми даде нов сезон!“ Ама разбира се… и задължително някой материален бонус към това. Иначе, какъв ще си този пастОр ако не кажеш нещо подобно!

 Модерното богословие на „щом си повторил нещо 1000 пъти, значи си пълен с Духа“ е едно от най-гениалните изобретения на религиозния ТВ Евангелизъм. Пести време, няма нужда от покаяние, няма нужда от осветен живот — всичко „Ол Инклузив“.

Изповед без покаяние е религиозна преструвка.
И „изпълнен с Духа“, без да си изпразнен от егото си, е като да искаш да напълниш чаша, която вече прелива от собствена ти гордост.„ А на онези, които Му се покоряват, Бог дава Светия Си Дух.“ (Деяния 5:32)

 Светият Дух не е духовен лакей (слуга), който идва с поднос и „слово“ всеки път, когато ти трябва нова материална придобивка или  нещо, с което да задоволиш собственото си его. Не винаги когато ти искаш, както ти искаш, и за каквото ти искаш.

 Ако казваш, че си изпълнен с Духа, но плодът ти е горчив — това не е лозата на Христос. Ако казваш, че си „воден от духа“, но не можеш да простиш, да се смириш, да стоиш в Словото, то значи си воден от друх дух.

Някой казват, че дарбата е важна и който я има значи има духа. Библията обаче е категорична, че не по дарбите ще ни познаят,  а по плодовете.

Защото дарбите могат да се имитират, а плодът - не може.

 „А плодът на Духа е: любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милост, вярност, кротост, себевладение.“ (Галатяни 5:22–23)

Мнозина пък  говорят за него и го приемат за „Огън“ и постоянно искат този огън да се излива върху тях, но чудно защо ако се излива този огън, не им изгаря егото и гордостта?!

Важно е да се знае, че Духът  не идва само да те стопли, утеши или погали, а и да разруши всички крепости и вътрешни пречки – така че да може да изгради Христос в теб. Духовният огън не се показва външно, а се живее ежедневно
Той идва за да очисти вътрешния ти олтар, за да възстанови жертвеника в сърцето ти.

Понякога най-истинското присъствие на Духа не идва само да те изцелява, а за да остави белег на принадлежност. Този белег ще говори повече от сто проповеди.

Той е като нож, който разделя душата и духа (Евреи 4:12), като меч, който пробожда сърцето, за да се излее покаяние, което няма нужда от думи, а само от сълзи, които само БОГ разбира.„Доведи ме, Господи, в Твоето присъствие“ – казват всички. Звучи добре. Но дали знаем  къде се намира то? В БЕЗДНАТА!

„Бездна призовава бездна с шума на Твоите водопади; Всичките Твои вълни и Твои развълнувани води преминаха над мене; 8 Но пак денем Господ ще заръча за мене милостта Си, И нощем песента Му ще бъде с мене И молитвата към Бога на живота ми. Пс.42:7-8

 Колко от днешните християни имат претенции, че  „говорят от духа“, но не са били в тази бездна? Не са били в онази дълбока тъмнина, в която няма глас, няма видение, няма огън – има само тиха вяра, че Бог е там, въпреки всичко.

Ако не си бил в бездната, значи не познаваш Духа.
Той не е само „разказвач на откровения“. Той е горяща факла в най-дълбоката тъмнина на душата ти.

И най-голямата трагедия, е че много малко християни разбират, че Светият Дух никога не говори в разрез с Писанияата.

Никога. Нито с една думичка или буква. Светият Дух не  е изпратен да замества Библията. Той е изпратен да я оживява. Той е духът, който превръща текста в животворящ извор. Без Него – Писанието остава само едно интелектуално упражнение. А с  Него – става разпятие и възкресение в реално време.„Думите, които ви говоря, дух са и живот са.“ (Йоан 6:63)

 Ако Духът ти „казва неща“, които нямат нищо общо с Писанието, тогава, скъпи приятелю, ти имаш проблем с небесните радиочестоти.

Има един Дух, който идва от Небето. Има и „душевни преживявания“, които идват от плътта. Има и такива, които идват от друг дух – зъл, имитатор, манипулатор, духовен фалшификат.

„И не е чудно, защото сам сатана се преправя на ангел на светлината…“
(2 Коринтяни 11:14)

Затова изпитвай. Изпитвай всичко. Себе си най-напред. Днес всички искат Дух на сила, но никой не иска и не търси страхът Господен?  И ако все още се чудиш какво е да бъдеш изпълнен със Светия Дух…

Тогава коленичи. Замълчи. Отвори Писанието. Огледай се в Кръста.И се остави Духът да те съкруши, разруши и възкреси.

Тогава ще познаеш, че това не беше просто чувство.
А самият Бог дошъл да обитава в теб. 
Защото истинският Дух на Бога не идва да те направи впечатляващ, а да те направи СВЯТ! 

 


Popular posts from this blog

Да придобиеш Божието благоволение!

Грях ли е християнинът да ходи на светски сватби, да пие чаша вино и да се радва на светски празник?

МОЖЕМ ЛИ ДА СЛУЖИМ НА БОГА И ВЪПРЕКИ ВСИЧКО ДА НЕ НИ ПОЗНАВА, А НИЕ ДОРИ ДА НЕ ПОДОЗИРАМЕ, ЧЕ СМЕ ОТХВЪРЛЕНИ?!