ДУХЪТ НА БОГА — НЕ Е ДУХЪТ ОТ ЛАМПАТА НА АЛАДИН, НИТО Е АРТИСТ ОТ ХАРИЗМАТИЧНО - ПЕТДЕСЯТНИЯ ЦИРК
Изумително е
колко лесно днес някои наричат всяко вътрешно впечатление „глас на Духа“, всяка
своя фантазия — „откровение“, а всяка своя „духовно изглеждаща“ илюзия —
„пророчество“.
Духът не е
някакъв безименен полъх или вятър. Не е човешка интуиция и не е само
„откровения“. Той
е Утешител, Свидетел, Обвинител, Очистител, Осветител, Учител, Печат, Огън„ А Утешителят, Святият Дух, когото Отец ще изпрати в Мое име, Той ще
ви научи на всичко и ще ви напомни всичко, което съм ви казал.“ (Йоан 14:26) „И когато дойде Той, ще изобличи света за грях, за правда и за съд.“ (Йоан 16:8)
Той говори, чува, скърби (Ефесяни 4:30), може да бъде оскърбен (Евреи 10:29), да се противи на човека (Исая 63:10). Само
личност може да има тези атрибути.
Днес много
амвони са пълни с професионални „чувачи на гласа“ , които сякаш имат директна
телефонна линия с небето. А каква е
Иронията ли? Ами сигурен съм че, повечето от тях не биха разпознали Духа дори
ако Той слезе лично, седне до тях и ги поздрави.
Ако
някой ти каже, че Духът му прошепнал какво има в хладилника ти и с каква марка
парфюм си се парфюмирал, но не те изобличи, че лъжеш, манипулираш и си горделив , препоръчително е
да си провери антената, защото със сигурност сигнала не е небесен , а нещо от
плътта… или от проповедническия дух на т.н "ТВ евалгелисти"
Св. Дух не е
духовния аксесоар на съвременния псевдо вярващ християнин, а е изключителна
Божествена личност, която води до изключителна вътрешна трансформация,
Христос
казва: „По-добре е за вас Аз да отида, защото ако не отида, Утешителят
няма да дойде при вас; но ако отида, ще ви Го изпратя.“
(Йоан 16:7). Сам Христос казва, че е по-добре да Го няма
физически, само за да дойде Духът! На пръв поглед звучи потресаващо нали?! Но
защо?!
Защото когато дойде Св. Духът ти ставаш храм на Бога и на Духа. И тогава Христос обитава в теб, Той не е „до теб“, не е около теб“ а е вътре в теб! "Не знаете ли, че сте храм на Светия Дух, Който е във вас...?“ (1 Коринтяни 6:19
Духът е
не само „пратеник“, Той е продължение на Христовото присъствие в нас.
Но днес
мнозина го свеждат до мотивационен говорител. „Духът ми каза, че ще ми даде нов
сезон!“ Ама разбира се… и задължително някой материален бонус към това. Иначе, какъв ще
си този пастОр ако не кажеш нещо подобно!
Модерното
богословие на „щом си повторил нещо 1000 пъти, значи си пълен с Духа“ е едно от
най-гениалните изобретения на религиозния ТВ Евангелизъм. Пести време, няма
нужда от покаяние, няма нужда от осветен живот — всичко „Ол Инклузив“.
Изповед без
покаяние е религиозна преструвка.
И „изпълнен с Духа“, без да си изпразнен от егото си, е като да
искаш да напълниш чаша, която вече прелива от собствена ти гордост.„ А на
онези, които Му се покоряват, Бог дава Светия Си Дух.“ (Деяния
5:32)
Светият
Дух не е духовен лакей (слуга), който идва с поднос
и „слово“ всеки път, когато ти трябва нова материална придобивка или нещо, с което да задоволиш собственото си его. Не винаги когато ти искаш, както ти искаш, и за каквото ти искаш.
Ако
казваш, че си изпълнен с Духа, но плодът ти е горчив — това не е лозата на Христос. Ако казваш, че си „воден от духа“,
но не можеш да простиш, да се смириш, да стоиш в Словото, то значи си
воден от друх дух.
Някой казват, че дарбата е важна и който я има значи има духа. Библията обаче е категорична, че не по дарбите ще ни познаят, а по
плодовете.
Защото дарбите могат да се имитират, а плодът - не може.
„А плодът на Духа е: любов, радост, мир, дълготърпение,
благост, милост, вярност, кротост, себевладение.“ (Галатяни 5:22–23)
Мнозина
пък говорят за него и го приемат за „Огън“ и постоянно искат този огън да се
излива върху тях, но чудно защо ако се излива този огън, не им изгаря егото и
гордостта?!
Важно е да се
знае, че Духът не идва само да те стопли, утеши или погали,
а и да разруши всички крепости и вътрешни пречки – така
че да може да изгради Христос в теб. Духовният огън не се
показва външно, а се живее ежедневно
Той идва за да очисти вътрешния ти олтар, за да възстанови
жертвеника в сърцето ти.
Понякога
най-истинското присъствие на Духа не идва само да те изцелява, а за
да остави белег на принадлежност. Този белег ще говори повече от
сто проповеди.
Той е като нож, който разделя душата и духа (Евреи 4:12), като меч, който пробожда сърцето, за да се
излее покаяние, което няма нужда от думи, а само от сълзи, които само БОГ разбира.„Доведи ме,
Господи, в Твоето присъствие“ – казват всички. Звучи добре. Но дали знаем къде се намира то? В БЕЗДНАТА!
„Бездна призовава бездна с шума на Твоите водопади; Всичките Твои вълни и
Твои развълнувани води преминаха над мене; 8 Но пак денем Господ ще заръча за
мене милостта Си, И нощем песента Му ще бъде с мене И молитвата към Бога на
живота ми. Пс.42:7-8
Колко от
днешните християни имат претенции, че „говорят от духа“, но не са били в тази бездна? Не са били в онази дълбока
тъмнина, в която няма глас, няма видение, няма огън – има само тиха вяра, че
Бог е там, въпреки всичко.
Ако не си бил в бездната, значи не познаваш Духа.
Той не е само „разказвач на откровения“. Той е горяща факла в
най-дълбоката тъмнина на душата ти.
И най-голямата
трагедия, е че много малко християни разбират, че Светият Дух никога не говори в разрез с Писанияата.
Никога. Нито с
една думичка или буква. Светият Дух не е изпратен да замества Библията. Той е изпратен да я оживява. Той е
духът, който превръща текста в животворящ извор. Без Него – Писанието остава само едно интелектуално упражнение. А с Него – става разпятие и
възкресение в реално време.„Думите, които ви
говоря, дух са и живот са.“ (Йоан 6:63)
Ако
Духът ти „казва неща“, които нямат нищо общо с Писанието, тогава, скъпи
приятелю, ти имаш проблем с небесните радиочестоти.
Има един
Дух, който идва от Небето. Има и „душевни преживявания“, които идват от плътта.
Има и такива, които идват от друг дух – зъл, имитатор, манипулатор, духовен фалшификат.
„И не е чудно, защото сам сатана се преправя на ангел на светлината…“
(2 Коринтяни 11:14)
Затова
изпитвай. Изпитвай всичко. Себе си най-напред. Днес всички искат Дух на сила,
но никой не иска и не търси страхът Господен? И ако все още се чудиш какво е да бъдеш изпълнен със
Светия Дух…
Тогава
коленичи. Замълчи. Отвори Писанието. Огледай се в Кръста.И се остави Духът да
те съкруши, разруши и възкреси.
Тогава ще
познаеш, че това не беше просто чувство.
А самият Бог дошъл да обитава в теб.