Свещен Маркетинг

Свещен Маркетингили Как да станеш духовна сензация без да си чел Библията, разказвайки „вдъхновяващи“ истории, който съществуват само в собствените ти фантазии, и не са писани в Библията, но пък изглеждащи духовни.

От години наблюдавам една особена тенденция в евангелските среди – ако искаш да бъдеш признат и уважаван пастор, трябва да умееш едно-единствено нещо: да превърнеш вярата в грандиозно преживяване и да имаш добри „духовно маркетингови“ познания и умения.

Сериозното изучаване на Писанието? а, това е прекалено сложно. Богословски дебати? Оф, супер Скучни. Истинско разбиране на християнството? Кой има време за това, като хората искат да видят пълната програма за ново съживление, огън от небето и всевъзможни природни бедствия (разбирай проявления на Св.Дух)

Още при влизането в някоя църква, особено от по-харизматичните течения, бързо ще разбереш, че най-важното нещо не е проповедта, не е разбирането на Христос, а „усещането“, че си попаднал в центъра на най-голямото духовно събитие на века.

Ще чуеш обещания, че „съживлението“ започва точно тук и точно сега, че Бог прави „нещо ново“ (то винаги е „ново“) и че който „дойде с вяра“, ще стане свидетел на небесен спектакъл, който оставя старозаветните пророчества да онемеят.

Ако случайно се усъмниш в нещо, веднага ще те нарекат „религиозен дух, който убива Духа с буквата“. Защото, разбира се, Бог не иска да Го разбираме, а просто да го усещаме

Забелязал съм, че колкото повече някой вика „Амин!“, „Слава на Бога!“ и „Алилуя!“, толкова по-малко има представа какво всъщност казва Писанието. А ако случайно решиш да отвориш Библията и да провериш дали някое „пророчество“ наистина има библейска основа, бързо ще ти кажат: „Ти просто завиждаш, защото нямаш такива откровения!“

Разбира се, че „откровенията“ на някои хора винаги са „по-важни“ от това, което реално казва Писанието. Кой ще се занимава с тежки теми като грях, покаяние и духовен растеж, като можем да си говорим за това как ангели разнасят финикийски знаци в Небесата?

Веднъж се опитах да обсъдя с вярващите (в една нашумяла социална платформа), разликата между законичество и благодат, позовавайки се на текстове от Посланието към римляните и галатяните. Грешка! Оказа се, че съм „твърде академичен надут образован пуяк“, който обижда  неграмотните и невежите и че „Бог се разкрива само на простите, а не на тези, които мислят много“. Всъщност оказа се , че Изучаването  на Богословието и в частност грамотния човек са враг №1 на съвременния маркетингов християнин.

Разбира се, че не всички пастори са такива, но в доста църкви днес виждам същия модел: хора, които никога не са прочели Библията от край до край, говорят за „дълбоки духовни откровения“, но ако ги попиташ за контекста или къде е писано в библията , започват да се оправдават, че на тях Св Дух лично им го е открил, понеже са специални.

 Сега стигаме до най-интересната част – ако наистина искаш да бъдеш успечен модерен апостол ( да си пастир вече не е модерно и не е в тренда)  в евангелската среда, трябва да си с много дълбоки духовни маркетингови познания и да си провел над 100 съживителни служби в чужбина, където единственото, което оживява е успешното промотиране на маркетинговата ти стратегия.

Ако погледнеш апостол Павел, (ах този жалък маркетингов неудачник), който се е мъчил да работи с ръцете си и да разпространява Евангелието без личен самолет. заключаваме, че въобще не е разбирал  и е бил твърде далеч от тайните на това маркетингово помазание.

Истината е, че днес в много църкви спектакълът е по-важен от съдържанието, а критичното мислещия, грамотен и четящ вярващ човек се възприема като заплаха. Вярата вече не се измерва с духовна дълбочина, а с това колко лесно можеш да бъдеш убеден в следващото „голямо съживление“.

И ако апостолите се появят днес от някъде, няма да ги изгонят от храма, както преди 2000 години – просто ще  им предложат да участва в платен семинар за изграждане на лидерски умения и маркетинг на чудеса и знамения.

П.П. С тези мои размишления в никакъв случай не целя да обезсърчавам църквата, нито да обвинявам когото и да било в каквото и да било. Просто си размишлявам на глас, защото Facebook така мило ме пита всеки ден: „Какво мислиш днес?“, а кой съм аз, че да му откажа?

Не съм идеалният пастир, нито идеалният християнин (ако въобще съществува такъв). Не съдя, за да не бъда съден – само си говоря. А ако ви допада тази малка духовно-маркетингова изповед, споделете я и с други – може пък да стане следващото „съживление“! 😆🔥

#️ #СъживлениеИлиМаркетинг
#️
#ДуховенИнфлуенсър
#️
#ЧудесаНаКонвейер
#️
#МаркетинговоПомазание
#️
#НеУбивайДухаСБуквата
#️
#НовоСъживлениеСтарТрик

Popular posts from this blog

Да придобиеш Божието благоволение!

Грях ли е християнинът да ходи на светски сватби, да пие чаша вино и да се радва на светски празник?

МОЖЕМ ЛИ ДА СЛУЖИМ НА БОГА И ВЪПРЕКИ ВСИЧКО ДА НЕ НИ ПОЗНАВА, А НИЕ ДОРИ ДА НЕ ПОДОЗИРАМЕ, ЧЕ СМЕ ОТХВЪРЛЕНИ?!