КАК РАЗБИРАТ „СВОБОДАТА НА СЛОВОТО“ ХРИСТИЯНИТЕ В СОЦИАЛНИТЕ МРЕЖИ ИЛИ „ПРАВОТО“ НА БОЖЕСТЕВНО ИЗКАЗВАНЕ.

В началото беше словото, и словото беше при Бога, и словото беше Бог (Йоан 1:1). Но в наши дни словото сякаш е при Facebook, TikTok и Twitter, а неговата "божественост" често се измерва в „ЛАЙКОВЕ“ и „СПОДЕЛЕНИЯ“.  И все пак, дали това е новият закон на съвременното Християнско общество, или просто една модерна версия на Вавилонската кула?

Напоследък всеки въоръжен с мобилно устройство и интернет твърди, че има право на лично мнение в социалните мрежи и право да се изказва както пожелае , да казва, каквото пожелае, да обижда, клевети, хули и уронва авторитета на божии служители с нагласата, че не носи отговорност за изречените от него думи.

Свободата на словото – небесен дар или дигитален хаос?

Свободата на словото е като манна от небето – дарена ни от Бога и законите на демокрацията. Но както израилтяните в пустинята, често я използваме безразсъдно. В социалните мрежи всеки е пророк на своето мнение, но не всеки пророк е призван от Бога.

„Всичко ми е позволено, но не всичко е полезно“ (1 Коринтяни 6:12). Това важи особено в онлайн пространството, където хората често забравят, че думите могат да бъдат оръжие. Няма значение дали проповядваш мир или пускаш саркастични стрели – всичко остава записано в дигиталната "Книга на живота" (разбирай: сървърите на социалните мрежи).

Новата "Блажена планина" – секцията за коментари

Блажени са тези, които не четат коментарите под публикациите, защото тяхното сърце няма да се смути. Ако някога си се осмелил да разгледаш секцията с коментари под спорна тема, знаеш, че тя прилича на Армагедон, където "праведни" и "грешници" кръстосват клавиатурите си.

Но нека не забравяме притчата за гредата и сламката (Матей 7:3-5). Докато осъждаме другите в коментарите, често пренебрегваме собствените си грешки. Социалните мрежи са мястото, където моралната чистота се измерва не в дела, а в остроумни отговори и виртуални лайкове и  аплодисменти.

Дигитални фарисеи и новият храм на егото

Помниш ли фарисеите, които молеха на площадите, за да ги видят всички (Матей 6:5)? Днес те са заменени от невежи и функционално неграмотни християни- инфлуенсъри и „морални стожери“, които публикуват статуси, пълни с цитати и „истини“ пречупени през собстевното си духовно невежество. Те не търсят Божията слава, а харесванията на „виртуалното си "паство“.

Но както Исус изгони търговците от храма (Йоан 2:15), така и социалните мрежи понякога изгонват тези „дигитални словесни джигити“, когато алгоритъмът им блокира свещеният им акаунт. Може би това е дигиталният еквивалент на божествения гняв? :)

 Къде сме ние в тази дигитална притча?

В Матей 12:36 се казва: „И казвам ви, че за всяка празна дума, която изговарят хората, ще дадат отчет в съдния ден.“ Ако това се отнася и за публикациите в социалните мрежи, доста хора ще имат дълъг разговор с Бога. :)

Иронията е, че всички сме едновременно и фарисеи, и грешници в това дигитално царство. И докато се борим за повече "виртулани последователи и фенове", нека не забравяме, че истинската стойност на словото е в неговата способност да изгражда, а не да разрушава.

В крайна сметка, било то в живота или онлайн, „любовта никога не отпада“ (1 Коринтяни 13:8) – за разлика от интернет връзката и търпението на хората.

Popular posts from this blog

Да придобиеш Божието благоволение!

Грях ли е християнинът да ходи на светски сватби, да пие чаша вино и да се радва на светски празник?

МОЖЕМ ЛИ ДА СЛУЖИМ НА БОГА И ВЪПРЕКИ ВСИЧКО ДА НЕ НИ ПОЗНАВА, А НИЕ ДОРИ ДА НЕ ПОДОЗИРАМЕ, ЧЕ СМЕ ОТХВЪРЛЕНИ?!